V minulom článku som vám ukázala základný postup používania gelovej podložky. Dnes vám ukážem ďalšiu fintu fň. Miesto rôznych pomôcok na vytváranie vzorov budeme používať časopisy – resp. Ich jednotlivé stránky.

 

   Tu je základ čo sa dnes bude používať – gelli plate, farby a valček.

 
gelova_podlozka
 

Z časopisov si vyberte stránky, ktoré by ste si chceli preniesť na papier.

 
gelova_podlozka
 

  Na podložku si naneste farbu. Najlepšia je čierna, ale môžete použiť aj inú farbu ako napr. červenú, ružovú...nech je jednoducho tmavšia tá farba.

 
gelova_podlozka
 

   Potom na ňu položte stránku z časopisu. Ak je stránka menšia ako podložka, tak na ňu položte ešte klasický biely papier, aby ste sa nezašpinili, keď budete dlaňami trieť o povrch. Ak by ste mali stránku rovnako veľkú, biely papier už netreba. Dlaňami šúchajte po povrchu – opäť nie silno, ale tak primeraným tlakom akoby ste povrch hladkali.

 
gelova_podlozka
 

   A dajte dole biely papier, ak ste dali, a aj stránku časopisu. Mali by ste mať odtlačený obrázok na podložke.

 
gelova_podlozka
 

  TIP: Ak  obrázok nebude na podložke, nezúfajte...skúste postup opakovať. Ale už z iným obrázkom. Nie s tým, ktorý ste už použili, pretože ten už je celý čierny z použitej farby.

   Skúste dať  viac farby, alebo menej...podľa toho koľko ste ho na predchádzajúcej stránke použili. Nebojte sa, ani mne to nevychádza ... tiež experimentujem. Napr. som zistila, že pri niektorých časopisoch mi to vôbec nejde. Asi používajú iný atrament alebo inú technológiu tlače.

   A teraz je potrebné nechať celý obrázok poriadne preschnúť. Netrvá to dlho, nebojte, ale keby ste na nezaschnutú farbu teraz dali ďalšiu farbu, celé sa vám to rozmaže. Takže pekne treba počkať.

 
gelova_podlozka
 

   Keď farba uschne, dáme na ňu farbu. Ja som tentokrát použila bielu. Ale môže dať akúkoľvek...červenú, zelenú, modrú...môžete kombinovať farby...aj dve, tri. Podstatné však je, že tej farby treba dať trocha ...naozaj len trocha. A valčekom ju nanesieme po celom povrchu.

 
gelova_podlozka
 

   Vidíte, je to až priesvitné. A teraz na to dajte výkres. A pošúchajte dlaňami po výkrese. Oddelte výkres od podložky a tadaaa obrázok je na svete.

 
gelova_podlozka
 

   Ako som spomínala, používajú sa tmavšie odtiene farieb. Pri prvom som použila čiernu, pri tejto druhej som použila červenú ako základnú a rovnako vrchnú farbu po zaschnutí prvej som použila bielu.

 
gelova_podlozka
 
gelova_podlozka
 

  Okrem časopisov sa dajú využiť napr. aj notové stránky. Tu som použila oranžovú podkladovú farbu a po zaschnutí som naniesla opäť bielu farbu.

 
gelova_podlozka
 
gelova_podlozka
 

   Tak sme si vyrobili krásne stránky, na ktorých je odtlačená stránka časopisu.

 
gelova_podlozka
 

  Ja som si urobila z takýchto stránok zošit, ktorý používam na ďalšie tvorenie – art journal.

 
gelova_podlozka
 
gelova_podlozka
 

Použitý materiál:

 

Gélová poduška – Gelli plate

 

V poslednom článku, v tretej časti vám ukážem úplnú parádu... :) Tešte sa :)

 

 
zuzka