Chcete si vyrobiť originálne sfarbené papiere? Nie je nič jednoduchšie ako vziať gelli plate, papier a farby a čarovanie môže začať.

 

   Čo je vlastne gelli plate? Je to gelová podložka, ktorá obsahuje minerálne oleje a pripomína želatínu. Keď ju chytíte do ruky, je naozaj veľmi ohybná akoby ste držali v ruke tuhšiu želatínu.

 

TIP: Treba si dávať pozor, a nepoužívať žiadne ostré predmety, pretože podložka nie je odolná voči rezu. Treba dávať pozor aj na teplo, nepoužívať napr. pri horkovzdušnej pištoli, alebo nenechávať pri akomkoľvek tepelnom zdroji.

 

  Ak ostane podložka po umytí trocha sfarbená, vôbec to nevadí, neovplyvní to ďalšie používanie.

 

   A pýtate sa aký papier máte použiť? Začnite klasickým kancelárskym, alebo výkresom. Môžem Vám zaručiť, že ho budete používať veľa. :) Lebo budete chcieť skúšať toto a ešte hento. A potom môžete začať experimentovať z hrubším papierom.

 

   A ktoré farby? Najčastejšie akékoľvek akrylové, ale dajú sa použiť napr. aj watercolor alebo aj poduškové farby na pečiatkovanie. Zaujímavé tvorenie je aj s textilnými farbami. Ale odporúčam najskôr použitie akrylových farieb.

 

   Farby z gelli plate umyjete veľmi jednoducho, buď čistou vodou, alebo veľmi dobre pomôžu aj detské vlhčené utierky.

 

Zábavné textúry

 

   V dnešnom článku sa naučíme vytvárať základné vzory. Na vytvorenie vzorov na papieri môžete použiť bublinkové fólie, penovú gumu – moosgumm, kartón, pierka, šablóny, listy, šnúrky akýkoľvek materiál, ktorý má zaujímavú štruktúru alebo vzhľad. Môžete používať štetce, mäkké gumové nástroje, hubky na riad.  Nepoužívajte však špicaté nástroje, ako sú ceruzky alebo špáradlá. Môžu poškriabať povrch gélovej platne a zanechať trvalé stopy.

 

   Základ všetkého je naniesť farbu na gelli plate. Ani veľa ani málo, tak primerane :). Ako hovorím, treba skúšať, skúšať a skúšať.

   Farbu najlepšie rozotriete valčekom. Môžete dať jednu farbu, ale môžete farby kombinovať, tzn. dať dve-tri...Určite vyskúšajte vrstvenie vzorov na papieri.

 

TIP: Po rozotretí farby mám vždy na stole pripravené staré noviny, alebo letáky, do ktorých farbu z valčeka utriem...párkrát po novinách prejdem s valčekm, aby som sa farby zbavila. Potom valček umyjem pod tečúcou vodou alebo utriem vlhčenými obrúskami.

 

  Tu je základ čo sa dnes bude používať – gelli plate, farby a valček.

 
gelli-plate
 

  Ako som písala už hore, na gelli plate treba naniesť trocha farby. Vidíte, že som nedala veľa, len dve „bodečky“.

 
gelli-plate
 

   Farbu potom valčekom treba rovnomerne rozotrieť.

 

TIP: ak sa vám zdá, že je veľa farby, treba ju utrieť z valčeka do novín a opakovane prejsť po gelli plate.

 

  Ako prvý vzor som použila pečiatku s písmom. Pečiatkovala som vlastne tú farbu na podložke.

 
gelli-plate
 

   Potom na tú farbu položím papier a dlaňami triem o papier, mierne, ale fakt že mierne pritláčam a potom papier oddelím od gélovej podložky.

A vyjde mi takýto krásny vzor:

 
gelli-plate
 

  Na tento vzor som použila po nanesení farby bublinkovú fóliu miesto pečiatky:

 
gelli-plate
 

  Zatiaľ sme si ukázali jednofarebné variácie. Teraz si ukážeme dvojfarebné. Samozrejme môže byť aj viacfarebné, to už je potom na vás.

 
gelli-plate
 

   Po nanesení farieb a rozotrení valčekom som použila vzor číselnej šablóny:

 
gelli-plate
 

   Pri ďalšom nanesení modrej, som použila šablónu. Pri tomto prenášaní farieb sa zafarbí len tá časť, ktorá nie je zakrytá. Čiže v mojom prípade, sa na papier prenesie len vzor kruhov.

 
gelli-plate
 

   A následne som použila už raz nafarbený papier. To je to vrstvenie farieb a vzorov, ktoré som v úvode spomínala, že sa toho netreba báť a treba skúšať.

 
gelli-plate
 

  Keďže kruhy sa mi na papier už preniesli, odložím šablónu z gelli plate a priložím tam iný papier, ktorý som už raz zafarbila.

 
gelli-plate
 

  Na papier sa mi prenesie všetko ostatné, čo na plate ostalo, čiže modrá farba a otlačené kruhy.

 
gelli-plate
 

  Pri ďalšom prenášaní vzorov som použila výseky papierov - kvety, lístok a pierko. Plus som ešte po okrajoch použila pečiatku.

 
gelli-plate
 

   Vzala som čistý papier a preniesla som vzor prvýkrát. A potom som vzala už nafarbený papier a preniesla som zvyšok vzoru. Vlastne je to také „rub“ a „líce“.

 
gelli-plate
 

   Ďalšia kombinácia je použitie hnedej farby a šablóny. Prvý prenes farieb bolo na modrý papier s kvietkami a druhý po odobratí šablóny z plata na červený papier.

 
gelli-plate
 
gelli-plate
 

   V tomto prípade zafarbenia podložky som použila farby v poduške – Distress Oxide. Naniesla som farbu, valčekom ho rozotrela.

 
gelli-plate
 

   A na vrch som naukladala listy čo som našla vonku.

 
gelli-plate
 

  Vzala čistý papier a preniesla prvý vzor. Odložila som listy a vzala som druhý čistý papier a preniesla som teraz vzor samotných listov, ktorý ostal neodtlačený.

 
gelli-plate
 

   Nakoniec, aby sa zafarbili biele časti – listy- prvého papiera, naniesla som ešte na gelli plate zelenú poduškovú farbu, ktorú som opečiatkovala kvetinkami a položila na gelli plate.

 
gelli-plate
 

   A čo sa dá urobiť s takýmito papiermi? Využitie je široké. Na pohľadnice, na ATC, na záložky...Dajú sa s nimi urobiť zošity na ďalšie tvorenie...fantázii sa medze nekladú.

 

Ja som vytvorila pohľadnice z dvoch takto vyrobených papierov. Nastrihala som si ich na potrebnú veľkosť.

 
gelli-plate
 

  Zo zadnej strany som si naznačila pravítkom čiarky, a podľa nich som papier nastrihala.

 
gelli-plate
 

  A striedavo raz z modrého a raz z oranžového papiera som vytvorila mozaiku.

 
gelli-plate
 

   Nalepila na základ pohľadnice a dozdobila srdiečkom a kvetinou s  nápisom Všetko najlepšie. Nápis som vyrobila pomocou embosovacieho  prášku.

 
gelli-plate
 
gelli-plate
 

   Z ďalšieho papiera som vytvorila tiež pohľadnicu...Si to vlastne pýtalo, aby som ju použila na ňu :) Tiež som si ju narezala na potrebnú veľkosť a potom dozdobila.

 
gelli-plate
 
gelli-plate
 

   Ako posledné som si nachystala podklad pre ATC kartičky...Čo z nich bude, uvidím podľa témy :) 

 
gelli-plate
 

Použitý materiál:

 

Gélová poduška – Gelli plate

Šablóny

Poduškové farby

Pečiatka - Všetko najlepšie

Pečiatka – Tie najkrajčie narodeniny

Embosovací prášok

 

   Už v budúcom článku sa dozviete opäť niečo nové, ako využiť túto podložku. Pevne verím, že vás tento článok inšpiroval, a že gélovú podložku si zamilujete.

zuzka