V predošlých článkoch som vám ukázala ako vytvoriť farebné papiere pomocou gélovej podložky. A ako tieto papiere využiť v praxi. Vytvorila som z týchto papierov pohľadnice, podklad pre ATC kartičky a vytvorila som zošit na art journal.

 

  Dnes vám ukážem, ako si z týchto krásnych farebných papierov vyrobiť ozdobu za pomoci zmršťovacej fólie. Tieto ozdoby môžete použiť ako kľúčenky, môžu sa použiť na originálne naušnice, ale dozviete sa, že si z ních môžete urobiť visačky napr. aj na vianočné darčeky.

 

   Tak čo dnes budeme potrebovať? Nezaobídeme sa bez gélovej podložky a hlavnú úlohu bude hrať už spomínaná zmršťovacia fólia.

 

   Ak by ste nevedeli, čo tá potvora zmršťovacia fólia je, tak je to A4 formát špeciálnej fólie, na ktorú sa nanesie akýkoľvek obrázok, podľa potreby sa vystrihne a musí sa zohriať na určitú teplotu. Tým sa fólia zmrští, čiže stratí svoju pôvodnú veľkosť a stane sa hrubšou a o 1/3 menšou.

 

   Naniesť obrázok na fóliu je možné rôznym spôsobom...môžete na ňu kresliť, môžete ju pečiatkovať, a môžete ju maľovať aj pomocou gélovej podložky, ako si dnes ukážeme.

 

   Zohriať fóliu je možné dvoma spôsobmi. Ak je obrázok menší, zahrejete ho pomocou horkovzdušnej pištole. Ak je obrázok väčší, odporúčam ho dať do rúry na 130 stupňov na cca 2-3 min.

 

   Pri oboch prípadoch sa fólia zakrúti na rôzne strany, ale nebojte sa. Ona sa krásne vyrovná. Ja ešte zvyknem po dokončení zmrštenia položiť na obrázok akrylový blok, tým zabezpečím úplné vyrovnanie obrázka.

 

   Základom celého tajomstva je naniesť na podložku farbu/farby a vyrobiť nejaký vzor, ktorý sa prenesie na fóliu. Na obrázkoch nižšie je vidieť, čo všetko som používala na vytvorenie vzorov.

 

   Po nanesení farby, rozotrení na podložke a vytvorení vzoru sa fólia položí na chvíľku na podložku, aby nabrala farbu a odloží sa nabok.

 

   Ja som si A4 fóliu nastrihala na 4 menšie kusy a farby som nanášala na takéto menšie časti. Farbila som ich tak, že som fóliu nepoložila celú na podložku, ale iba jej časť. Čiže som vzala jeden kus fólie, položila nejakou častou na podložku, odložila som ju nabok a vzala ďalšiu fóliu...točila som fólie na podložke, až kým sa farba z podložky neminula.

 

OK, tak toľko teórie, aby ste vedeli.

Ideme na to...:)

 
gelova_podlozka
 
gelova_podlozka
 
gelova_podlozka
 
gelova_podlozka
 
gelova_podlozka
 
gelova_podlozka
 
gelova_podlozka
gelova_podlozka
 

A tu sú hotové zafarbené fólie:

 
gelova_podlozka
 

   Potrebný vzor je možné vystrihnúť ručne, alebo môžete použiť aj kovové šablóny. Ja som vytvorila visačky rôznych tvarov. Menšie – pomocou raznice, väčšie pomocou vyrezávacej šablóny.

 

   Tu sú visačky vyrobené pomocou raznice. Po vystrihnutí som ich ešte opečiatkovala. Tu je ukážka ako sa fólia zmrští. Malé mini visačky majú teraz cca 2 cm. Pôvodne mali 4,7 cm

 
gelova_podlozka
 
Ukážka ako sa fólia zmrští. Malé mini visačky majú teraz cca 2 cm. Pôvodne mali 4,7 cm.
 
gelova_podlozka
 

Pár detailnejších záberov:

 
gelova_podlozka
 
gelova_podlozka
 
gelova_podlozka
 
gelova_podlozka
 

   Verím, že sa vám moje gelli plate hrádky páčili a že ich vyskúšate napr. aj na tvorbu takýchto krásnych vianočných visačiek.

 

Použitý materiál: 

 

Gélová poduška – Gelli plate

Zmršťovacia fólia

Akrylový blok

Pečiatka – Veselé Vianoce

Pečiatka a vyrezávacia šablóna – snehová guľa

 

zuzka