Scrapworld.sk - Váš scrapbookový svet!

Čo je to scrapbooking?

  

Scrapbooking môžeme veľmi jednoducho vysvetliť ako tvorenie z papiera. Je to krásny spôsob, ako si zachovať spomienky v originálnych fotoalbumoch, v ktorých nie sú len fotky, ale i texty a neraz i rôzne drobné predmety, letáčiky či vstupenky na pamiatku.

  

Scrapbooking nie sú ale len albumy, ale aj aj pohľadnice, krabičky, denníky či diáre, ale pokojne i rôzne pozvánky a obálky.

  

Je o oddychu a relaxe, kreativite a radosti z tvorenia, či už pre seba alebo ako darček pre niekoho iného.

  

Ako na to?

  

So scrapbookingom je to ako so všetkým, chce to najmä chuť a trochu tréningu. Nemusíš byť žiaden talent od prírody, asi sa nenájde veľa ľudí, ktorí sadli na scrapbookový papier a na prvý raz vytvorili „majstrovské dielo“. Chce to len lepiť a objavovať možnosti, ktoré neraz ponúkajú priamo pomôcky, ktoré tvorivý proces uľahčujú. Človek nevie kresliť? Nevadí, veď od toho sú tu pečiatky. Že ani doktor by sa za taký škrabopis nemusel hanbiť? A čože, veď od textov je tu tlačiareň alebo nálepkové abecedy.

 

Čo sa teda bude hodiť?

  

Záleží to od toho, či si chceš tvoriť album s fotkami, alebo pohľadnice a iné papierové predmety.

Vo všetkých variantoch sa ale budú hodiť:

 

  • Scrapbook papiere – tých nikdy nie je dosť. Ak so scrapbookingom len začínaš, oplatí sa kúpiť si papierovú sadu, kde ti papiere budú pekne ladiť a uľahčia ti kombinovanie. Pokiaľ ide o scrapbook papiere, sú „Acid free“, teda bez kyseliny a teda by nemali ani časom vyblednúť a inak sa znehodnotiť. Väčšinou sú obojstranné a klasický formát, ktorý sa predáva mimo sady na kusy je 30,5x30,5 cm. 
  • Pomôcky – na začiatok úplne stačí obojstranná páska, lepidlo a nožnice. Existuje obrovské množstvo pomôcok, ale na začiatok sa viac oplatí kupovať si papiere a ozdoby a investovať do pomôcok až keď zistíš, čo ťa baví a čo sa ti bude hodiť, či akej technike sa chceš venovať.
  • Ozdobylepenkové výrezy, ktorých sú stovky vzorov, či už rámikov, obrázkov i nápisov a to i v slovenčine. Skvelé sú i nálepky, kvietky a rôzne iné drobnosti.
  • Album ak sa chystáš tvoriť si album s fotkami, bude sa hodiť album a kapsičky.

 

Čo si viete z papiera vyrobiť?

  

Tu je pár ukážok, čo si viete z papiera vytvoriť. 

 

  • Scrapbook stránka - môže mať rôzne rozmery, ide o uchovanie fotografie a spomienok 

 

scrapbooking
 
  • Pohľadnice 
scrapbooking
 
  • Mini albumy - mnohé sa vyrábajú od základov, stačí na to lepenka, mechanika alebo napríklad viazací stroj Cinch
minialbum

  

  • Zápisníky
scrapbooking
 
  • Obálky
minialbum
  
  • Exploding box
minialbum
  

Návody a inšpirácie

  

Ak hľadáš inšpiráciu, určite nahliadni na náš blog, kde pravidelne pridávame nielen inšpiráciu v podobe hotových papierových projektov, ale aj návody, krok po kroku.

V prípade otázok, pokojne píš na info@scrapworld.sk alebo do správy na sociálnych sieťach.