Scrapworld.sk - Váš scrapbookový svet!

Malá abeceda scrapbookingu, ktorá sa priebežne dopĺňať o rôzne výrazy, techniky, pomôcky...ktoré snáď pomôžu každému nadšencovi, ktorý sa chystá pustiť do prvého tvorenia, ale možno priblížia i niečo tým, ktorí už tvoria dhlšie. Ak by ste chceli prispieť nejakým opisom k hociktorému písmenku, pokojne napíšte do emailu (info@scrapworld.sk) a môžete sa tak spolupodieľať na malom slovníčku scrapbookingu a pomôcť tak ostatným.

 

A

 

Acid & lignin free

Materiály označené Acid & lignin free by mali byť Acid free (ph je 7 a viac, teda sú zásadité) a lignin free (neobsahujú lignín). Prítomnosť kyseliny zvyšuje lámavosť a krehkosť papieru, čoho dôsledok môže byť rozpad papiera. Papiere takto označené by sa po čase nemali rozpadnúť a výrazne nežltnúť.

Nie je dobré preto  používať novinový papier či recyklovaný a ak áno, je lepšie umiestniť ho ďalej od fotografie.

 

Albumy

Albumy pre scrapbooking sú základom pre túto techniku. Je možné si vybrať zo širokej ponuky rôznych albumov od rôznych výrobcov, alebo si vytvoriť nejaký svojpomocne. Dosky sú pevné, môžu byť poťažené látkou, koženkou, lakovaným papierom alebo sú kartónové.

V albume sa zvyčajne nachádza 10 priesvitných káps, do ktorých sa zasúvajú hotové stránky. (čo znamená 20 stránok na 10 káps. Do kapsy sa zmestia dve, zadnou častou k sebe). Kupované albumy sa dajú rozširovať za pomoci šróbov. Ak nekupujete obaly od rovnakého výrobcu ako album, je potrebné si overiť či sedia obaly do vnútra, pretože výrobcovia majú rôznu rozteč šróbikov.

 

Existuje niekoľko druhov albumov a tu je krátke zhrnutie výhod a nevýhod:

 

D-ring (krúžkové albumy) 

Fungujú na princípe bežných zakladačov. Stránky sú uchytené na roztváracích kovových krúžkoch, ktoré majú tvar písmena D. Takéto albumy sú bežné hlavne pre albumy na Projekt Life (využívajú sa s kapsičkami) ale dajú sa použiť aj pre klasický scrapbook.

  • Výhody: veľkou výhodou je, že náhradné kapsy sedia pre všetky firmy, ďalšou výhodou je, že album má dosť miesta pre veľa káps a je ľahké poprehadzovať ich poradie
  • Nevýhody – nie je tam nadväznosť stránok, keďže pravú a ľavú stránku oddeľuje priestor s krúžkami

Post-bound (šróbovacie albumy)

Album je spojený špeciálnymi šróbmi, ktoré sa dajú v prípade potreby rozšíriť a teda album bude hrubší a zmestí sa do neho viac káps. Ide o najrozšírenejší typ albumov.

  • Výhody: stránky na seba pekne nadväzujú
  • Nevýhody – doplňovanie ďalších káps je komplikovanejšie na manipuláciu a tiež kapsy od rôznych firiem nesedia na všetky album. Je nutné si overiť či sedí poloha dier káps od inej firmy než je zakúpený album.

album 

Snap-load albumy

Albumy, ktoré sú akýsi kompromis medzi predošlými dvoma typmi albumov. Väzbu zaisťujú pevné plastové prúžky so zarážkami, na ktoré sa nasúvajú plastové kapsy. Album sa síce musí tiež rozoberať ak sa doĺňajú nové kapsy, ale je to rýchlejšie a je tam menej nutnej manipulácie než rozberať šróbovací album.

  • Výhody: stránky na seba pekne nadväzujú
  • Nevýhody – doplňovanie ďalších káps je komplikovanejšie na manipuláciu než u D-ring albumov, ale jednoduchšie ako pri šróbovacích.

snap-load

 

ATC = Artist Trading Card

Kartičky rozmeru 2,5 x 3,5 palcov (64x89 mm). Tento rozmer je jediné obmedzenie a je svetovo daný.

ATC kartičky sa môžu zdobiť akokoľvek, kresliť, lepiť, vyšívať, používať látky, prášky, mixed media...

Kartičky sa nepredávajú, vymieňajú sa. Po celom svete je množstvo skupín a zberateľov týchto kartičiek, s ktorými sa môžete kartičky vymieňať.

Zadá strana ATC kartičky by mala obsahovať údaje o tvorcovi – meno, kontakt (napr. blog, web), názov kartičky či sady, dátum.